Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

15.5.2010

O Lukáškovi - povídání první

Obrazek

Kdysi jsem měl domov, snad mě měli i rádi. Ale to už je dávno. Už jsem skoro zapomněl, jaké to bývalo, když jsem měl svoji misku s jídlem a teplý pelíšek. Nevím proč, ale jednou mě vyhodili ven, jak už se to tak někdy stává a já jsem se stal venkovním a nechtěným kocourkem. Neměl jsem co jíst a tak jsem se přidal k  toulavým kočkám našem městě.. Společně jsme sedávali  před obchodem, kde nám lidé občas dali nějaké jídlo. Nebyl to lehký život. V zimě jsme se neměli kam schovat a jídlo nám brzy zmrzlo. Měli jsme hlad. Ani myšky nikde nebyly i ty si zalezly do teplých domů. Jen nás nikdo nechtěl. Někteří mí kamarádi zemřeli a nikdo z lidí pro ně netruchlil, nikdo si toho ani nevšiml. Až jednou, když jsem přebíhal silnici  mě srazilo auto. Ucítil jsem velkou bolest v zadní  noze. Po třech nožkách jsem se dostal ze silnice a zalezl jsem se schovat. Hlad mě ale donutil opět vylézt a jít před obchod. Skoro celý týden jsem chodil po třech nožkách, až si mě všimla jedna paní, která mi pomohla. Naložila mě do auta a jeli jsme docela daleko. Tam se mě ujala paní, která se mnou šla k doktorovi. Zrentgenovali mi nožičku a zjistili dvojitou zlomeninu. Čeká mě operace a snad mi nožičku zachrání. Jenže v tom domečku je kočiček hodně. Skoro se všemi jsem se seznámil a očichal jim čumáčky. Snažím se být hodný, jsem moc rád, že jsem zase v domečku, kde mě mají rádi a kde mi dávají dobré jídlo. Některé z těch kočiček jsou nemocné a tak prý musíme na moji operaci sehnat peníze. Jsem kocourek, nevím, jak se penízky shání a tak prosím, kdo můžete, přispějte mi, prosím, na moji operaci. Jsem hodný kocourek, v mém městě mě chtěli nechat uspat, abych prý netrpěl. Ale já jsem mladý a silný kluk a chci žít a budu vám moc vděčný.

Termín mé operace se blíží a já slibuji, že ji zvládnu dobře a zase o sobě dám vědět. Tak mi lidičkové držte palce, nepřestal jsem ve vás věřit, i když mi někteří ublížili. Vím, že jsou mezi vámi i hodní lidé, kteří nám, opuštěným a zraněným pomáhají. Děkuji vám.

 

Baruška byla dnes na kontrole u pana doktora. Moc se nezlepšila, ani pokousaná nožička není úplně v pořádku. A tak Baruška dostala přidaná antibiotika. Budu tam muset denně dojíždět a antibiotika jí dávat. To abych si snad už pořídila letadlo, abych všechno stihala. Baruška mi dnes připadala smutná..Potřebovala by klidné místo s člověkem, který by ji měl rád. ale nikdo není a už ani moc nevěřím, že bude. Také trvalý zájemce se zatím neobjevil. A tak Baruška zůstává na vrátnici. Nedá se nic dělat.

Obrazek

 

 

 Baruška

 

 

 

 

 

 

Jediné místo, které bylo volné zabral Lukášek. Fantasticky hodný kocourek.. Mám pocit, že i to zavření v kouelně mu je vzácné a je za to vděčný. Krásně baští a nabírá síly na pondělní operaci. Znovu prosím, kdo můžete, přispějte, prosím, i malou částkou na jeho operaci. Nedovedu si ani představit, že tak hodný kocourek už dnes nemusel žít. Je to velmi přátelské zvíře, všechny kočičky zdraví očicháním nosu. Na žádnou nesyčí ani nevrčí. Všechno přijímá s vděkem. Myslím, že s jeho začleněním nebude problém. Je to milý kluk a získal si mě velmi rychle. Tak mu držte v pondělí palce, ať to všechno dobře dopadne.

Obrazek

 

 

 

Lukášek

 

  

Ve venkovních  skupinách, které krmím, přibyli v každé po jednom kocourkovi. Musím jim vymyslet jména. Jsou to mladí kocourci. Jeden mourovaný a druhý bílomourovaný. Dnes měli bvařené kuře a tak si pochutnávali. Jak bude čas, nafotím je. Potom je čeká kastrace a pokus o umístění, i když v této době, kdy bude opět nával koťátek, budou mít šance horší. 

Daneček se nám lepší a mám z něj radost, i když v noci pěkně zlobí. Každý večer musím všechno uklidit, jinak shazuje věci na zem a dělá dost velký hluk.

Obrazek

 

 

 

Daneček

 

 

 

 14.5.2010

Lukášek už má po RTG. Stehenní kost je zlomená na dvou místech a Lukášek musí v pondělí na operaci. Nebude to operace jednoduchá a ani nebude bohužel levná.  Kost se musí srovnat a vyztužit dráty. Snad se to povede a noha se zachrání. Jinak by se musela amputovat. Raději bych byla, kdyby se noha přeci jen zachránila. Tak nám, prosím, držte všichni moc palce, ať to Lukášek i pan doktor dobře zvládnou. Operace i s hospitalizací budou stát kolem 11 tisíc. Moc prosím, můžete-li, pomozte nám. Lukášek přišel bohužel v době, kdy válčím s financemi víc, než kdy jindy. Pokud můžete, oslovte i své známe s mojí prosbou o pomoc Lukáškovi. Je to opravdu hodný kocourek. Přestože má bolesti, je milý, nastavuje bříško na hlazení a je moc vděčný. Dnes měl být utracen a snad si i uvědomuje, že mu chci pomoct a váží si života. Vůbec proti zavření v koupelně neprotestuje, vše snáší velmi trpělivě. Je to opravdu moc hodný kluk.. Rozhodla jsem se pro operaci v Lanškrouně. Klinika je tam dobrá a je to přeci jenom blíž než Žďár.

Taky Daneček byl dnes na kontrole a nález na plicích je mnohem lepší. Tak alespoň jeden klučík se uzdraví.

Brigitka je také clkem dobrá. Zítra musím k doktorovi s Baruškou. Stále je na vrátnici a stále není v pořádku. Není tam moc vhodné prostředí pro nemocné kotě. Vrátnice je přeci jen místnost průchozí a je tam  průvan, ale není kam ji dát.

 13.5.2010

Dnes jsem dostala mail, kde jsem se dozvěděla o bezprizorním kocourkovi, kterého o víkendu srazilo auto. Má zlomenou nohu a možná i pánev. Váhala jsem, protože ho opravdu nemám kam dát. Nedostává se ani peněz, protože léčba Danečka stála kolem 4 tisíc, což byla částka, která měla uhradit dubnové faktury od veterináře. Je to těžké, jsem na všechno sama. Jenže kocourek potřebuje pomoc. Zítra by byl utracen. A tak je na cestě ke mě a bude muset být v koupelně. Nevím, jak to dopadne. Zítra s ním budu muset jet na kliniku do Žďáru nad Sázavou k panu doktorovi Johanidesovi a rozhodne se o operaci. Prosím, kdo může přispět jakoukoli částkou na operaci kocourka Lukáška, prosím,  pomozte nám. Bude určitě hospitalizován a účet nebude asi malý. Kocourek téměř týden se svým zraněním pobýval venku a bez pomoci. Až dnes jedna mladá paní získala kontakt na mě. Jinak byl všem lidem lhostejný i přesto, že tak trpí.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Lukášek dojel a je neskutečně milý i přesto, že má bolesti

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Danečkovi už je líp. Jenže je to takový trdlo. Asi byl jako kotě hodně brzy odtržen od kočky mámy a chybí mu její výchova. Nemá žádný cit. Kouše do ruky jako pes a stejně tak i ostatní kočky, se kterými by si chtěl hrát. Jenže je  kouše  a ony se ho bojí. Takže si hraje sám, jak umí a hlavně v noci. Shazuje kytky, strhává deku, polštáře  z gauče a dnes dokázal shodit i dva obrázky ze zdi. Moc jsem se nevyspala, protože si hrál celou noc. A jak je hluchý, nevadí mu, že se za ním všechno řítí a dělá neskutečný hluk..Ale jinak je to miláček. Jsem ráda, že už mu je konečně líp. 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

A ve dne spí, aby mohl v noci řádit.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 A pár foteček ze zahrady

Obrazek

 

 

 

 

 

Matýsek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Pupíček

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Míša

 

 

 12.5.2010

Mnoho lidí v tomto období nachází venku koťata i kočky. Pokud je zachraňujeme, dělejme to s citem a ohledem právě na tu kočku, kotě. Co se nám může jevit jako ideální řešení, může pro dané zvíře znamenat i smrt.. 

Co dělat, když se najde kotě, kočka?

Najít kotě nebo kočku není až tak neobvyklé. Většina lidí však při takovém nálezu dělá mnoho chyb, následkem kterých kotě zemře.

Pokud se najde vyhublé nebo nemocné kotě, určitě se nesmí hned odčervit ani vykoupat. To jsou dvě nejčastější chyby a často stojí kotě život. Kotě se musí nejdříve získat kondici, kdy odčervení přežije. Hynoucí červi vylučují toxiny, které slabé kotě otráví. Koupání se zakazuje úplně.  Nalezená koťata často trpí rýmou a vykoupáním trpí nejen ochranná složka kůže, ale často se po oslabení koupelí infekce rozšíří na dolní dýchací cesty.  Kotě musíme nejdříve léčit a poskytneme mu na čas domov. V tomto čase se snažíme inzercí najít domov trvalý. Toto řešení je nejlepší, protože kotě není vystaveno mnoha infekcím, jak to v přeplněných útulcích často bývá.

Najdeme-li dospělou kočku, je třeba zvážit, v jakém výživovém a zdravotním stavu je. Pokud kočka žije  venku v lokalitě, kde je krmena a je zdravá, nemá smysl ji „zachraňovat“ za každou cenu. Kočky, které jsou zvyklé na volný pohyb a život venku  zavřením do bytu, někdy  do  společnosti mnoha koček,  nesmírně trpí. Oslabí se imunitní systém a mnoho infekcí, které se tu vyskytují kočce jedině ublíží. Jediné, co taková kočka od nás potřebuje je kastrace, odčervení a vrácení zpět na své místo. Tam je  šťastná a svobodná, nikoli zavřená a stresovaná na malém prostoru. Pokud takto zavřeme divoké kotě, bývá to ještě horší, protože často onemocní následkem velkého stresu nemocí FIP, což bývá jeho konec. I když jsou vyjímky,  kdy kotě zvykne a ochočí se. Každopádně ale tímto ohrožujeme jeho život.

Najdeme-li dospělou kočku, která není krmená nebo je nemocná, postupujeme stejně jako při nálezu kotěte. Také platí nekoupat, neodčervovat, ale nejdříve léčit. Potom hledat nový domov, popř. požádat nějaký útulek o pomoc.

9.5.2010

Pro Barušku pořád  nemám místo, kde .by mohla přečkat, než najde nový a trvalý domov. Snažím se ho najít, ale nejde to hned.

 

Daneček se mi nelíbí. Špatně dýchá. Už to trvá dlouho a podstatné zlepšení pořád není. Je to takový malý chlapeček, který by si tak rád hrál a honil se s ostatními, ale nemůže. Stále ho trápí nemoc. Příští týden musím něco vymyslet. Zítra dostane třetí Zylexis. V pátek ho nedostal.

 

A chybí mi ti, kteří odešli za Duhový most. Moc mi chybí a je mi smutno. Chybí mi Světluška, chybí mi Jiříček, Kamínek, Micinka, Maxíček, Vilíček.. Všichni, co mi odešli. mi strašně chybí.  

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 8.5.2010

Pro Kamínečka a pro mě namalovala paní Romanka. Děkujeme moc, je to krásný obrázek a Kamínek si ho zaslouží.

Pro nádherného Kamínka

7.5.2010

Daneček byl včera jako vlastně každý den na injekci antibiotik a nález na plicích mírně ustupuje. JSem ráda, že se snad konečně uzdraví. Dnes by měl dostat injekci depotních ATB a znovu Zylexis. Snad už to bude jen lepší.

Taky Brigitka dostala duhá depotní ATB, protože stále trochu kýchá. Zřejmě se bude jednat o chronickou záležitost.

A kotě Baruška dostala taky depotní antibiotika. Absces na nožičce pan doktor otevřel a vyčistil. Lysinka na zádech je alergie na bleší štípance. Jinak je Baruška v dobré kondice a tak mohla být i odčervena, ale jen pastou pro koťátka. Snad se o ni na vrátnici budou dobře starat a mléky budou zabírat.

Kamínek dnes ulehne vedle Jiříčka a Micinky na zahradě. Bude stále venku tak, jak to miloval. Ještě předposlední den strávil téměř celý venku. Měl rád travičku, sluníčko a hlavně myšky. a jak psala Romanka, je za duhovým mostem, nic ho netrápí a je ve skvělé kondici. Je tam hodně myšek a ani jedna mu neunikne.Tak si, Kamínku, odpočívej a ať je tam hodně myšek.

6.5.2010

Kamíneček dnes odpoledne dobojoval. Prohrál boj s těžkou nemocí. Už ho nic nebolí, spinká. Můj milý Kamínek..

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 5.5.2010

Kamíneček můj se zhoršuje. Stále bojuje, snaží se jíst a chodí ven. Má strašně velkou touhu žít. Mám velké obavy, že je vše marné. Žíla dnes není průchodná, takže jsme nekapali. Zítra dá pan doktor novou kanylu a budeme bojovat dál. Snad....Je strašně těžké vidět a žít s vědomím, že odchází mladé a hodné zvíře. A člověk zůstává bezmocný a plný bolesti. A v tomto nelehkém období musí vědět, kdy nastal čas trápení skončit. Musí potlačit city a dát prostor rozumu. Jen kdyby to nebylo tak strašně těžké a bolestné........

Daneček byl dnes opět na injekci antibiotik a dostal i Zylexis. Pravá plíce stále není dobrá a je tam pořád nález. Bojuje se zápalem plic už rovné dva týdny.

Puntička moje začala také špatně dýchat. Dnes odpoledne ji slyším, jak chrčí. Ona má po úrazu zdeformované kanálky vedoucí z nosánku do očí a tak se jí dýchá špatně i když je zdravá. Každá rýma ji nadměrně zatěžuje. Musím ji zítra také vzít na prohlídku. Zřejmě to dostala od Danečka. Snad se nám tu něco nerozjede.

Kotě v továrně je Baruška a má asi 5 měsíců. Samozřejmě má rýmu, na noze absces a na zádech lysinu. Jsem s paní z vrátnice domluvená, že ho zítra vyzvednu a vezmu k veterináři. Potřebuje antibiotika, otevřít absces a prohlédnout lysinku. Kotě je mazlivé a milé. Po jídle běželo ven na záchodek a rychle zase zpět na vrátnici. Chudinka si myslí, že našla domov. Ten však ještě musíme urychleně hledat, protože místo, kam ji dát, stále není. Těžko se pracuje v jednom člověku. Bez pomoci, bez karantény. Baruška by potřebovala klidní místečko, kde by se mohla léčit a čekat na nový domov.

Obrazek

 

 

 

 

 Baruška

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 5.5.2010

AKUTNĚ HLEDÁM DOČASNĚ  alespoň jedno místečko pro kotě.  Není ho kam dát, někdo ho vyhodil na vrátnici továrny a tam nemůže zůstat. MOC PROSÍM O POMOC a dočasný domov než se umístí. Krmení a vše potřebné dodám.

 

4.5.2010

Napsali o nás a udělali nám v  tomto smutném období radost. Děkujeme. Dostaneme za tip 2 kg. granulek Hills. A Ladynka dostane medaili, kterou si jistě zaslouží.

 Novinky

 

Ladynka zachránila rodinu před požárem

04.05. 2010

Čtvrtým Tipem poroty se stala kočka Ladynka.

MVDr. Hana Žertová o svém výběru říká:

"Ráno jsem se začetla do příběhů, až jsem málem zapomněla na objednaného pacienta, kocourka Kubíčka, který je taky vlastně hrdina - už půl roku truchlí po zemřelé paničce a svou věrnost demonstruje čůráním mimo záchůdek.

Pročetla jsem pečlivě všechny hrdinské příběhy a nejvíce mne oslovil příběh kočičky Ladynky, která zachránila své lidi před ohněm. Mám doma podobně zbarvenou kočku Milunku, která je také velice ostražitá, a jakmile doma není něco v pořádku, nervózně pobíhá a snaží se vše zase rychle urovnat. Proto si dobře dokážu představit tu úpornou snahu Ladynky o probuzení spáčů a moc obdivuji její odvahu.
Ráda bych jen dodala, že považuji za hrdiny všechna zvířátka, která s námi lidmi žijí, pracují pro nás, milují nás a jsou připravena pro nás obětovat i život, přestože jim mnohdy nerozumíme a někdy nevědomky, jindy i vědomě jim ubližujeme. Stejně tak jsou pro mne hrdinové všichni páníčci, kteří se ujmou opuštěných a nemocných zvířat a dají jim svou lásku a péči. V soutěži mne potěšily i chrakteristiky docela "obyčejných" psů a koček, protože svědčí o krásném vzájemném vztahu. Je příjemné si uvědomit, že mezi námi žije spousta dobrých lidí a skvělých zvířat!"


Více o paní doktorce: MVDr. Hana Žertová vystudovala Vysokou školu veterinární v Brně v roce 1981. Od dětství se věnovala kynologii a jezdectví. Vedle dlouholeté práce v redakci odborných časopisů Veterinářství, Veterinární klinika a Zvěrokruh se věnovala praxi malých zvířat, v posledních sedmi letech již výhradně oboru Terapie poruch chování. Pravidelně se účastní odborných školení v Německu. Od roku 2002 přednáší vybrané kapitoly z tohoto oboru studentům Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Je autorkou kapitoly Poruchy chování v knize Nemoci psa a kočky autorů Svoboda, Senior, Doubek a kol., publikovala řadu článků v odborných i zájmových časopisech. V dubnu 2007 vydala ve spolupráci s firmou CANDY svou první knihu o výchově štěňat „Od štěněte ke psu“.
V roce 2008 spoluzaložila společnost Zvířata a zdraví, s.r.o., a začala vydávat dvouměsíčník Zvířata & zdraví. Ve své
poradně v Brně řeší poruchy chování především psů a koček. Za pacienty pravidelně dojíždí do Prahy a Plzně, podle potřeby i do jiných míst v Čechách i na Slovensku.

 http://mujhrdina.cz/node/238

 

 4.5.2010

Kamínek je od včerejšího dne na infuzích. Jeho stav není vůbec dobrý. Kocourek chřadne. Hodný a milý kocourek. Veškerou manipulaci snáší dobře, neprotestuje, ví, že mu chci pomoct.. Jenže ledeviny jsou orgán k životu nezbytný a ledviny nám odcházejí. Je to všechno moc smutné a hlavně vyčerpávající.

Daneček byl dnes znovu na injekci antibiotik. Dostal včera i Zylexis a zítra dostane druhý. Byla ho navštívit paní, která ho našla a na léčbu mu přispěla. Jsem moc ráda, protože jeho léčba už přesáhla dva tisíce. Zylexis je drahý, ale jeho oslabená imunita ho potřebuje. Dnes je mu trochu líp, ale nález na plicích stále je, takže léčba pokračuje. Finanční situace začíná být mírně řečeno napjatá. Potřebuji vakcinovat, kastrovat a je hlášeno další malé kotě.

 

 2.5.2010

Danečkovi se špatně dýchá. Má ucpaný nosík. Vědět tak, kdo ho vyhodil, kvůli komu musí takto trpět, asi bych se neudržela.

Kamínek polehává. Je hubený a moc nejí. Chtěl by jen myši. Pokud kíočky nějakou donesou, vrhá se na ni a s chutí ji sní. Pokud mu dám normální jídlo, sedí u něj a jen ho olizuje.

2.5.2010

S Danečkem jsem dnes raději na pohotovost zajela. Byli jsme v Lanškrouně. Paní doktorka ho poslechla a potvrdila zhoršení včetně zhoršení poslechového nálezu na plicích. Změnila antibiotika. Budeme teď chodit každý den na injekci. Snad už konečně Danečkovi zaberou naplno a bude mu líp. Chuť k jídlu naštěstí má, ale nepřibral.

Obrazek

 

 

 

 

DanečekObrazek

 

 

 

 

Velký ptáček - Šárynka

 

 

 

 

1.5.2010

Danečkovi je dnes hůř. Ve čtvrtek byl na kontrole, nález na plicích stále přetrvává, ale rozhodně mu bylo líp. Bojím se o něj. Byl zřejmě dlouho venku, byla zima a jeho stav byl zanedbaný. Nádherný kocourek, takový troubelínek něžný.

Kamínek taky nevypadá dobře. Odchytila jsem moč a je v ní stále velké množství bílkovin a glukózy. Je unavený a špatně jí. Nemám dobrý pocit.

Šárynka se lepší, Stříbrňáček taky.

Obrazek 

 

Stříbrňáček

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kamínek

(Jana, 7. 5. 2010 21:53)

Evi, máš pravdu, úplně stejné jako u Světlušky. I ten výraz obličeje měl stejný.

Kamínek

(Eva, 7. 5. 2010 20:07)

Jak jsi psala, že jí jen myšky, nešlo nevzpomenout na Světlušku:( Taková předzvěst....

Kamínek

(Jana, 6. 5. 2010 22:38)

Romanko,
on ty myšky přímo miloval, moc mu chutnaly.

Evi,
to nešlo zvládnout, to bylo předem prohraný, bohužel. Moc hodný chlapeček, chybí mi.

Kamínek

(Eva, 6. 5. 2010 21:58)

Chudinek malej, to je mi moc líto, že to nezvládl... Teď už ho nic netrápí, ale...

Kamínečku,

(Romana, 6. 5. 2010 18:10)

spinkej sladce, ať tě nic nebolí a jsi konečně šťastný tam za duhovým mostem, přeju hodně ulovených myšiček.

Já už nevím,

(Romana, 6. 5. 2010 11:35)

co přát a co říct. Za každou kapku radosti moře smutku. :-(
Kočičky prosím uzdravte se a lidi prosím pomáhejte.

Daneček

(Pavla Š. (pavla.steidlova@seznam.cz), 3. 5. 2010 16:57)

Držím palce, ať se Danečkovi začne dařit lépe. Je to moc hezký koucourek a zasloužil by si, aby se už teď měl jenom dobře.