Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co dělat, když se najde kotě, kočka?

 

Najít kotě nebo kočku není až tak neobvyklé. Většina lidí však při takovém nálezu dělá mnoho chyb, následkem kterých kotě zemře.

Pokud se najde vyhublé nebo nemocné kotě, určitě se nesmí hned odčervit ani vykoupat. To jsou dvě nejčastější chyby a často stojí kotě život. Kotě se musí nejdříve získat kondici, kdy odčervení přežije. Hynoucí červi vylučují toxiny, které slabé kotě otráví. Koupání se zakazuje úplně.  Nalezená koťata často trpí rýmou a vykoupáním trpí nejen ochranná složka kůže, ale často se po oslabení koupelí infekce rozšíří na dolní dýchací cesty.  Kotě musíme nejdříve léčit a poskytneme mu na čas domov. V tomto čase se snažíme inzercí najít domov trvalý. Toto řešení je nejlepší, protože kotě není vystaveno mnoha infekcím, jak to v přeplněných útulcích často bývá.

Najdeme-li dospělou kočku, je třeba zvážit, v jakém výživovém a zdravotním stavu je. Pokud kočka žije  venku v lokalitě, kde je krmena a je zdravá, nemá smysl ji „zachraňovat“ za každou cenu. Kočky, které jsou zvyklé na volný pohyb a život venku  zavřením do bytu, někdy  do  společnosti mnoha koček,  nesmírně trpí. Oslabí se imunitní systém a mnoho infekcí, které se tu vyskytují kočce jedině ublíží. Jediné, co taková kočka od nás potřebuje je kastrace, odčervení a vrácení zpět na své místo. Tam je  šťastná a svobodná, nikoli zavřená a stresovaná na malém prostoru. Pokud takto zavřeme divoké kotě, bývá to ještě horší, protože často onemocní následkem velkého stresu nemocí FIP, což bývá jeho konec. I když jsou vyjímky,  kdy kotě zvykne a ochočí se. Každopádně ale tímto ohrožujeme jeho život.

Najdeme-li dospělou kočku, která není krmená nebo je nemocná, postupujeme stejně jako při nálezu kotěte. Také platí nekoupat, neodčervovat, ale nejdříve léčit. Potom hledat nový domov, popř. požádat nějaký útulek o pomoc.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Daruji koťátko

(Lenka , 23. 11. 2016 4:28)

Prosim Daruji koťátko měsíc staré do dobrých rukou,Ostrava a okolí.

Re: Daruji koťátko

(Wendy , 19. 8. 2021 20:11)

Já už jedno mám

Koťátko

(Lucie, 18. 8. 2017 13:56)

Dobrý den,našli jsme koťátko,veterinář říkal že je zdrave,její 2 a půl měsíce. Dlouho se máš bála ale teď po týdnu kolem mě chodí mňouká,i trošku vrni a vždycky si přede mě lehne a různé se převaluje,Ale když ji chci pohladit a nebo se k ní přiblížím šicí a uteče. Neporadite prosím co delat? Prijde mi že chce pomazlit ale bojí se.

Re: Koťátko

(Wendy, 19. 8. 2021 20:09)

Ano, musíte ji nalákat na nějaké jídlo a potom si vás oblíbí, já jsem našla taky kotě a je moc mazlivé ☺️

Kotě holka

(Wendy, 19. 8. 2021 20:07)

Našla jsem, nakrmené kotě ale

Robynka

(Zuzka, 5. 8. 2017 7:53)

Dobrý den
Tento článek mi pomohl, když jsme před měsícem našli koťátko. Taťka řešil sraženou srnu na hlavní silnici a najednou přijde přes silnici koťe. No, tak ho vzal domů. Veterinář jí prohlédl a řekl, že jí mohla být tak 4 týdny. Byla hubená, ale ne vystrašená :-). Rychle se doma rozkoukala a i když máme velký dům a dvě kočky už léta bydlí venku, tak se tahle malá slečna rozhodla, že u mě v pokoji je to lepší. Je to miláček, potud mi tedy neskáká v půl šesté po obličeji a nedožaduje se mléka. Je nádherná šedo-černá s černou kresbou na čele a výrazně jantarovýma očima. Nechápu, jak někdo může taková koťata vyhazovat. U veterináře jsme potkali další takové kotě a prý to není nic vyjímečného. Až to pan doktor povolí tak půjde na kastraci. Je to prostě naše šmudlinka a všechny si nás omotala kolem prstu ^_^

Našla jsem kotě

(Emilie, 5. 7. 2017 9:45)

Nejsme zrovna moc při penězích tak bohužel s nalezenym kotětem nevíme co dál kvuli poplatkům u veterináře ..
Je celé uplně vyhublé ,nevíme kolik mu muže být ale oči má už rozlepené ,ještě ani nepozná.e jestli je to samoce nebo samec.
Bylo tam i druhé ale mrtvé bohužel :/
Prosím poraďte co s ním ?

Re: Našla jsem kotě

(Jana, 6. 7. 2017 0:29)

Prosím, odkud jste? Bylo by vhodné se obrátit na nějaký deoitit ve Vašem okolí, kde by Vám pomohli s kotětem, popř., veterinou. Když mi napíšete místo, najdu Vám nejbližší pomoc.

Kočka ve sklepě domů.

(Iveta, 11. 12. 2016 1:20)

Je zítra otevírací doba v Porubě u veterináře nytry útulek? Mám 2 své kočky a další nemůžu,zatim je na balkoně, nevím jestli nemá blechy či něco a ať to mé Čičiny nechytnou, taky mám dcerku. Nemám srdce jí vyhodit ven ale nechat si ji nemůžu.

Koťata

(Petr, 30. 10. 2016 13:39)

Našel jsem několik koťat některé už mají rozlepené oči ale jedno jsem našel mrtvé na zemi (jsou na střeše) a další je nejspíše zaseklé pod trámkem vypadá to že za nimi kočka nechodí co mám dělat....??

Kočka

(Ďoubalíkovi, 15. 10. 2016 13:58)

Našli jsme kočku s obojkem. Z toho usuzujeme že něčí musela být. Může jí být tak nejvíce rok. Ale už týden chodí po vesnici a tak jsme jí dali najíst. Obojek jsme jí sundali. Má po něm taková obrys kolem krku. Nechali jsme ji chvilku doma. Na noc si sama šla ven. Druhý den se ale vrátila. Je hodná a přítulná. Nevíme co s ní máme dělat. Máme s ní dojít na veterinu?
Děkuji za odpověď.

3 kotata

(eliska, 30. 7. 2016 23:23)

Dobrý den našla jsem 3 koťata u jednoho parku asi čerstvě narozena den dva ? ještě spojené tak jsme se je pokusily oddělit a úspěšně u nich bylo jedno mrtvé ohlodane .. zbylá 3 jsou živá ale měly na sobě larviky i cerviky tak jsme je i přes to ua píšou nemyt omyly a nasadily jsme nějaké mlecko nic jiného nemáme .. zatím .. myslíte ua mají šanci ty cerviku se jaks taky omyly .. a jsou docela k světu .. co mám udělat kdyz kamarád si chce jedno nechat ?? A kolik to přibližně bude stát ?

Re: 3 kotata

(Jana, 31. 7. 2016 10:43)

Dobrý den, jste moc hodná, že jste se o koťátka postarala. Je dobře, že jste je omyla a zbavila červů. Ještě je, prosím, prohlížejte a případné červy stále vybírejte. Koťátka držte v teple a krmte každé 3 hodiny mlékem, které koupíte u veterináře. Mléko z obchodu určitě ne. Po každém krmení masírujte smotkem toaletního papíru zadeček. Samy se nedokáží vyčůrat ani vykakat. Až po masáži papírkem nebo tampónkem se vyprázdní. Určitě je teď nemůžete rozdělit. Navzájem se zahřívají a kamarád by asi takovou péči nezvládl. šanci taková koťátka mají, pokud dostanou správnou péči. Záleží také na tom, zda se některým červům nepodařilo zalézt zadečkem do dutiny břišní. To by bylo špatné. Napište mi, prosím, na mail : prokocky1@seznam.cz Vaše tel. číslo. Zavolám Vám. Domluvíme se a já bych Vám nechala poslat nějaké potřebné věci pro koťátka. Mléko, pelíšek atd.

Sněhobílá Micinka

(amikanova@seznam.cz, 5. 3. 2013 17:16)

Kočičce Micince zemřela panička, u mne zůstat nemůže, jsem astmatička.

nevim

(kočičak, 5. 7. 2011 16:49)

co mám dělat?? našla jsem malé kotě a nevím co s ním, je divoké a pořád mňouká a schovává se...prosím pomocte mi.

Re: nevim

(Jana, 5. 7. 2011 17:26)

Záleží jak je kotě velké, ale pokud už se shovává, bude nebude úplně malé. Ideální by bylo, kdybyste ho vzala dočasně domů, krmila ho a nafotila. Fotky potom rozmístit na různé inzertní servry a inzeráty opakovat. Většinou se časem najde zájemce o kotě a poskytne mu domov trvalý. kotě se krmí kotěcími konzervami, granulkami, vařeným kuřecím, syrovým hovězím, může i Pribiňáček a k pití dáváme vodu a také ředěnou neslazenou Tatru mléko. Můžete kotěti poskytnou dočasný azyl?