Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kastrace a pokastrační péče

2. 10. 2009

K A S T R A C E    A   P O K A S T R A Č N Í   P E Č E

Kastrace kočky se provádí ve věku 6 - 7 měsíců a měla by vážit alespoň 2,5 kg. Kočičky v tomto věku pohlavně dospívají a jsou schopné zabřeznout. 

Kočička se nemá   kastrovat, když mrouská. Orgány jsou překrvené a i zákrok je složitější, hodně krvácí. Kastrace je vhodná minimálně  týden po mrouskání. Pokud mrouskání neustává,  může se říje hormonálně přerušit . K tomuto účelu se podává Pilkan. Protože hormonální léčba s sebou přináší riziko zánětu dělohy, kdy je potom nutno okamžitě přistoupit k operaci, volíme tuto možnost jen v případech, že kočička nepřestává mrouskat a má podstoupit  kastraci.

Kočičky po porodu kastruji po 6 týdnech. V této době je možné koťata dobře odchovat, pokud by nastaly komplikace a také lépe přečkají čas, kdy je kočka na kastraci a kdy je v narkóze a nemůže se o koťata starat. V této době se musí péče o koťata zajistit.

 

Nekastrovanou kočičku  neustálá říje vyčerpává, je ohrožena zánětem dělohy, cystami  a rakovinou. ani psychické změny nejsou vyjímkou.Každopádně kočička trpí. Rozmnožovací pud je u koček hodně vyvinutý. Často opakující se říje můžou také způsobovat cysty na vaječnících, což vede ke stavu, kdy je kočka v říji nepřetržitě.

 

Samotný zákrok – kastrace není složitá operace, hodně však záleží na veterináři. Pokud je kastrace správně provedena,  kočka je už druhý den v pořádku a nemá bolesti. Rána bývá  dlouhá asi 3  cm se třemi až čtyřmi stehy, nehnisá. Důležité je použití kvalitních šicích nití.

Operaci kočka postupuje  na lačno, nejlépe  po ránu,  protože ve dne se lépe na kočku dohlédne než v noci. U veterináře dostane  nejdříve sedativa,  aby vyzvracela obsah žaludku, který tam často bývá z předešlého dne. Teprve potom narkózu.

Po zákroku nechávám kočku zavřenou v pohodlné přepravce. Velmi důležité je uchování správné teploty kočky, protože v narkóze kočky nemají schopnost regulovat svoji teplotu. Snadno vychladají a snadno se i přehřejí. Pokud je teplota v místnosti běžná, kočičku přikryji a lze přiložit i termofor nebo pet-láhev s teplou vodou. Pokud je horko, je nutno zajistit teplotu, při které se nepřehřeje.

 

V přepravce ji nechávám, aby si neublížila, když se probouzí z narkózy. Kočička se motá a chová se nekontrolovaně. Může vyskočit  na stůl, odkud  by spadla a mohla by se tak zranit. Kočičku VŽDY uložte na zemi, aby nemohla spadnout.  Je třeba také měnit podložku, protože kočka se několikrát počůrá. Někdy také může zvracet, proto se musí hlídat, aby se neudusila zvratky. Nikdy proto nenechávejte kočičku v narkóze bez dozoru.  Dohlédněte také, pokud je ještě v bezvědomí,  aby neměla zabořený nos do podložky, aby se jí dobře dýchalo. Také po dobu bezvědomí občas kočce zavřete a promněte  oči, aby nevysychaly, protože je má otevřené. Od veterináře má po zákroku v očích  Opthalmoazulénovou mast. Je také volně prodejná v lékárně.  Také hned  po zákroku dostane injekci analgetika  a taky antibiotika. Další dávky antibiotik se podávají od druhého dne v tabletkách. Celkem má  preventivně ATB na  5 dní.  Někteří veterináři ATB nedávají, ale podat je jako clonu, je jiste bezpečnější a předejde se tak možným komplikacím.

Velkou pozornost je třeba věnovat stehům a kočičku hlídat, aby si je  nezačala vykusovat. Dělají to sice vyjímečně, ale stává se to.Zejména v době probouzení se některé kočky na ránu  vrhají.

Pokud by došlo k vykousání stehů, je nutno kočičku znovu uspat a přešít.  Je-li  kočka divočejší je lepší na to veterináře  upozornit a ten může udělat troje šití. Někteří nabízejí pro kočku po kastraci límec, aby nemohla stehy vykusovat. Lze si ho od veterináře i zapůjčit.

 

Pokud je vše v pořádku kočky už večer  tentýž den chodí a mají i chuť k jídlu.  Pokud první den kočička  nepije nabízenou vodu, jen zvlhčujte tlamičku mokrým hadříkem.  Pokud ale nepije ani druhý den, musíte do ní

dostat tekutiny inj. stříkačkou.(bez jehly , zboku do tlamičky)  Kočky se snadno dehydratují, .a protože mají velmi citlivé ledviny, mohly by si je poškodit.

Je důležité vybrat dobrého veterináře a promluvit s někým, komu už kočičku kastroval.

Stehy se vyndavají kolem 8.-10. dne. 

V běžných případech , kdy je kočka zdravá a nemá nějakou skrytou vadu, kastraci, tak jako ostatní chirurgické zákroky, snáší  velice dobře a není to pro ni  až tak velká zátěž i když se jedná o operaci.         

Obrazek    Po kastraci       Obrazek                              

Druhý den si hrají, o ničem už neví

 

Obrazek

 

 

 

Malé ranky v pravo nejsou téměř vidět

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bole na brisku

(Andrea, 22. 2. 2017 1:15)

Dobry.vecer moje kocka je uz asi 8 mesicu po kastraci pres zimu dost pribrala a na brisku se ji objevily na pohmat boule.na stranach na ktere ale bolestive nereaguje. Myslite si ze bych mrla jit k veterinari nebo je to normalni ?dekuji za odpoved

Re: Bole na brisku

(Lucka, 15. 12. 2017 12:09)

Dobrý den, náš kocour má naprosto stejný problém. Prosím o radu, zda jít raději k veterináři nebo symetrické boule po stranách bříška jsou normální. Děkuji za odpověď.

Není to ono

(Petr, 16. 5. 2016 20:49)

Dobry den, kočička je 4 dny po kastraci, stále polehava, občas se klepe. Zere normalne, ale vodu musím davat stříkačkou. Stehy má provedeny svorkami a prelepeny páskou. Ale vypadá to jako by z rany něco vytekalo .

...

(Marky, 12. 5. 2015 20:54)

Děkuju za super článek o kastraci!

...

(..., 17. 1. 2015 10:12)

Zdravím, mám kočku po kastraci, je to přesně 7 dnů. Dneska jsem si všiml že ji rána natéká, stehy jsou v pohodě, vše pěkně srůstá ale dělá se jí okolo ní boule, je to bormální?

Re: ...

(Jana, 17. 1. 2015 15:40)

Boule v kastrační ráně může být kýla nebo tkáňový mok. Je třeba, aby to viděl veterinář a rozhodl, zda se dle velikosti vstřebá nebo mok odsaje, či kýla zoperuje. Často se malá boulička vstřebá, ale je třeba to posoudit u veterináře.

Sedativum

(Viva, 22. 1. 2014 10:24)

Dobry, ste si ista ze sedativum je na zvracanie? Byt vami tak si to skontrolujem, sedativum sa podava na celkove ukludnenie a uvolnenie, rozhodne nie na vyvolanie zvracania...

Re: Sedativum

(Jana, 22. 1. 2014 11:04)

Samozřejmě nejsou sedativa určena ke zvracení, ale pokud jste někdy nechávala kastrovat kočku, mohla jste vidět, že po podání sedace kočka zvrací, což je pro následující narkozu jen dobře. ale nejspíš to vidíte jen v rovině teoretické.

Re: Re: Sedativum

(Viva, 22. 1. 2014 12:18)

Z clanku vyznieva akoby prave na to sedativa urcene boli. Primarne vobec nemaju sposobovat zvracanie je to max. vedlajsi efekt, maju zviera ukludnit pred samotnou narkozou. Takze nic proti vasmu clanku inak je jasny a poucny, len by som nechcela ani teoreticky ani v praxi niekedy stretnut niekoho kto by mi na zaklade precitania vasho clanku tvrdil, ze sedativa sa podavaju na vyvolanie zvracania pred narkozou.

dotaz

(Alena, 12. 5. 2013 8:27)

Dobrý den, mám veliký dotaz. V pátek jsme nechali kastrovat naši kočičku na veterinání fakultě. Dnes je neděle a chtěla jsem ji zkontrolovat stehy - má vstřebávací- ale když sem ji sáhla na bříško , ne na jizvičku ale vedle,tak strašně zamňoukla a hnala se schovat. nevím čím to bylo,ale zajímalo by mě,zda je možné,že ji to ještě tak bolí. vzhledem k tomu,že se jí nemůžu podívat,tak nevím,jak mám postupovat. Pije a jí naprosto normálně. ale stále chodí pomaličku a schovává se. Děkuji moc za odpověď.