Jdi na obsah Jdi na menu
 


PORADNA pro kočkoproblémy

 

Tato poradna slouži k zodpovězení Vašich dotazů v oblasti kočkoproblémy. Napište nám, budeme se snažit hledat pro Váš problém řešeni.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Mňoukání bez příčiny

(Jana, 14. 3. 2014 0:05)

To vypadá na mrouskání. Pokud to nepřejde, běžte k veterináři.

LUPY U KOČKY

(JANA, 8. 3. 2014 18:18)

DOBRÝ VEČER,PROSÍM VÁS MOJE KOČKA MÁ PO CELÉM TĚLE BÍLÉ UPINY ,MŮŽE JÍT O LUPY?KOČKA JE TED NEMOCNÁ MÁ ZÁNĚT ROHOVKY ,VETERINÁŘKA MI DALA KAPKY DO OČÍ A HOMEOPATIKA.NA KONTROLU MÁM JET AŽ ZA TÝDEN A TĚCH ,,LUPŮ" JSEM SI NEVŠIMLA ,ŽE BYCH JÍ NA TO UPOZORNILA.DĚKUJI ZA RADU JANA

Re: LUPY U KOČKY

(JANA, 8. 3. 2014 18:20)

OPRAVA K TEXTU,MÁ TAM BÝT ŠUPINY

Re: LUPY U KOČKY

(Jana, 14. 3. 2014 0:02)

Nechte udělat a vyšetřit seškrab. Můžou to být kvasinky.

neumim nakrmit 10.mes.kocourka

(ilona, 11. 3. 2014 19:20)

cim mam krmit 10.měsicni kocourka

Re: neumim nakrmit 10.mes.kocourka

(Jana, 13. 3. 2014 23:59)


Krmení

Kočka je masožravec, proto ji také tak krmíme. Dospělé kočce podáváme potravu 2x denně, kotěti častěji podle věku asi 4x denně. Kotěti můžeme podávat konzervy pro koťata.. Kotě nebo dospělou kočku krmíme i vařeným kuřecím, rybím nebo hovězím masem. Je vhodné krmit i syrovým masem, které je pro ni nejpřirozenější potravou.( srdce, játra,ledvinky, svalovina) Nepodáváme slezinku, vyvolává průjmy. Nekrmit syrovým drůbežím masem kvůli výskytu Salmonely na kůži drůbeže. Maso musí být 2-3 dny přemražené, aby se zabránilo nákaze parazity. Potravu podáváme vždy ohřátou na pokojovou teplotu. Některé kočky po požití potravy přímo z ledničky zvrací. K dispozici má mít také granule, které nemají být barvené. např. Sanabelle Bosch, Iams, Acana.,Anka, Royal Canine. Tyto granule se daji koupit u veterináře nebo objednat v internetových obchodech s krmivy pro zvířata. (www..ejmi.cz ) lze zadat nazev do netoveho vyhledávače.Zásadně nekrmit levnými konzervami, které obsahují velké množství rostlinných bílkovin, což poškozuje ledviny ! Kotěti dáváme k pití ředěné mléko Tatra. Jiná mléka vyvolávají průjem. Dáváme také misku s vodou. Jak kotě odrůstá, postupně samo vysazuje mléko a nahrazuje vodou. Dospělé kočce už mléko nedáváme, protože ho nepotřebuje, naopak ji zatěžuje trávení. Ve věku 6 měsíců se jí přestává tvořit enzym, trávící mléko, a tak po požití mléka trpí většina koček průjmy. Mléko proto už nedáváme. Občas můžeme dát Pribiňáček, Bobík, zakysanou smetanu, ředěnou Tatru (neslazenou) nebo ředěnou smetanu, tvaroh, žloutek.. Kotěti prospívá, když mu občas, zvláště po jídle masírujeme bříško. Kočky to svým koťatům dělají a tím podporují trávení a vyprazdňování. Má-li kotě nebo dospělá kočka zácpu, můžeme dát sardinky, nebo koupit u vet. lékaře lactulózu. Má-li průjem, vysadíme mléko a dáváme vařené kuřecí maso s bramborem.. (v lehčích případech pomáhá podávání syrového libového masa) Pokud se stav nezlepší po jednom dni po nasazeni diety, , navštívíme lékaře ihned. Průjem může být infekčního původu a může být obzvlášť pro kotě nebezpečný. Kote se dehydratuje velmi rychle, staci k tomu i jediny den !

Dospělou kočku tedy krmíme 2x denně masem. K dispozici musí být po celý den nebarvené granule + voda.. Kočka nesmí ani čokoládu, která je pro ni jedem.
Krmení - pitný režim

Maso nesolte a NIKDY nekrmte uzeninami, zbytky z lidského jídla, levnými nebo psími konzervami. /velké množství rostlinný bílkovin trvale poškozuje ledviny/ Koření a hlavně sůl velmi zatěžuje u koček ledviny. Snadno to vede k ledvinové nedostatečnosti, která se nedá vyléčit. Zvíře se potom krmí dietní stravou od veterináře a trvale užívá léky po zbytek života. Preventivně je důležité dbát, aby kočka dostatečně pila. Nejlépe je umístit několik větších skleněných nebo porcelánových misek. Kočky lépe pijí z větších mís. Některé upřednostňují pití z mísy, která není vedle potravy (je pro ni čistější). Vodu měníme denně, nejlépe 2x.

Pokud kočka onemocní a nejí, do jídla nenutíme , ale než se dostaneme k lékaři, nesmí se nechat dehydratovat. Kočku donutíme pít tak, že jí vodu (lépe rehydratační roztok) injekční stříkačkou (bez jehly) stříkáme z boku do koutku tlamičky. Je to důležité, protože kočky se dokáží za den dehydratovat a poškodit si citlivé ledviny.

Potravinové doplňkyKočce také dáváme trávu, kterou však nejdříve omyjeme. Dodává kočce vitamíny a pomáhá jí zbavovat se napolykaných chlupů. V zimě lze nahradit pšenicí, rychle naklíčí a vyroste nebo zakoupit semínka kočičí trávy v chovence. Vhodná je i pasta BEZO-PET, která také zbaví kočku chlupů z trávicího traktu.

Potravu podáváme vždy do čisté misky, proto je dobré mít k dispozici více misek. Kočka musí mít trvale přístup k čisté vodě /měníme denně, nejlépe 2x / a granulím – nekazí se a kočka se může najíst i když je sama doma mimo dobu krmení..

Rozjívená kočka

(Anna, 3. 2. 2014 7:24)

Dobrý den všem.
Máme doma už téměř dvouletou, vykastrovanou kočičku, kterou jsme si vzali z vrhu venkovních koťátek. Doma má dostatek jídla, čistou vodu, hračky i škrábadlo. Vyrůstala s námi ještě ve starém bytě, kde měla ty stejné předměty. Bláznila, lítala a skákala ale teď? Frenki šplhá po koženkových dveřích, hopsá všude po bytě, lítá jako splašená a dnes mi přítel dokonce psal, že někde vyrvala koberec. Nevím, zda někde našel vlákno a dělá z toho tragédii nebo zda si fakt dala tu práci s tím, že by byl někde trs.
Může být příčinou krmivo? Používáme kapsičky z tesca a whiskas a suché krmivo Friskies pro kastrované kočky. Přemýšlela jsem, zda v těch levnějších kapsičkách nemůžou být nějaké hormony nebo přísady navíc, které by to mohly způsobovat.
Našla jsem si sprej, ale tím bych postříkala jen dveře, aby po nich nelezla. Chtěla bych jí nějak zklidnit. Myslela jsem, že jí kastrace uklidní a ono je to někdy ještě horší.
Teď jí budeme kupovat vysoké škrábadlo s vyhlídkami, tak snad jí to trochu zklidní, ale nějaké injekce u doktora chci zvažovat jako poslední variantu .... Je to moje zlatíčko a já bych jí nerada dávala pryč, ale ničit byt si taky nemůžu nechat. V novém bytě žijeme teprve měsíc.
prosím o jakékoliv rady.
Děkuji

Re: Rozjívená kočka

(Jana, 5. 2. 2014 17:58)

Vaše kočka je normální zdravá temperamentní kočka. Musí vybít svoji energii a pokud nemá ke hrám kočičího kamaráda, se kterým by se vyběhala při honičkách a hrách a nebo výběh ven, kde by šplhala po stromech a honila myšky a hmyz, tak si to nahrazuje tak, jak to jde a jak je to možné. Je to šelma a tak ser i chová. Nechápe, že koženkové dveře nejsou ke šplhání a koberec k běhání. Potom se může i drápkem o vlákno zachytit. Snažte se ji víc zaměstnat. Pokud bývá doma sama, jistě se nudí a potom může lumpačit, aby se zabavila. Těžko bude mladá zdravá kočka jen sedět nebo ležet. To by musela být starší. Věkem se kočky zklidňují. Taky až se nabaží nového bytu, mohlo by to být lepší. Velké škrabadlo je určitě velmi dobrý nápad. Můžete na zabavení koupit i kulodráhu a podobné interaktivní hračky. Dávat jí injekce sedativ bych určitě nedoporučovala. Jak jsem psala, jen sedět určitě nikdy nebude a kdo má kočku, musí počítat i s tím, že může něco zničit, poškrábat apod.

Re: Rozjívená kočka

(helena, 9. 3. 2014 11:32)

prectete si knizku kocky by kupovaly mysi a zjistite jaky bluvajz vase kocka ji co delaji barviva v granulích jake jedy na potlaceni kazeni se davaji,pak kocky nemaji bláznit,kdysi krmiva nebyla a kocky tez zily

Kakání na koberec

(Tatara, 27. 1. 2014 10:44)

Dobrý den,
před dvěma lety jsme si vzali z útulku kocourka, kterému jsou dnes tři roky. Od začátku chodil vzorně na kočkolit, až asi posledních 14 dní začal čůrat i kakat po bytě. Na radu veterináře jsme zkoušeli koupit jiný záchůdek, jiné náplně. Když nic nepomohlo, zkusili jsme obyčejnou hlínu, protože občas na balkoně dělal potřebu do hlíny v květináčích. Nepomohlo ani to, tak mi veterinář pro něj dal kapsle na uklidnění proti stresu. Hned po vzetí první tabletky v pátek 24. 1. začal chodit na záchůdek (který jsme ale museli přemístit ze záchoda koupelny) do hlíny čůrat. Kaká ale bohužel v bytě po kobercích. Včera měl teprve třetí prášek, takže já vím, že to chce trpělivost, ale přítel je jiného názoru. Nevím, jak ho to rychle odnaučit, protože ho nechci dát pryč. U vetrináře kocourek vyšetřen nebyl, zatím jsme vše konzultovali jen ústně. Zkoušela jsem v bytě stříkat i spreje jednak Stop cat a pak něco biologického, aby nebyl cítit zápach z výkalů, ale vždycky si najde nějaké místečko. V poslední době jsme v bytě neprovedli žádnou větší změnu. Jediné, co mě napadá, že přítel pracuje ve zdravotnickém zařízení, kde se objevil svrab a tak jsme doma dezinfikovali nějakou šílenou dezinfekcí, která likviduje i viry HIV a následně ještě biolitem. Pan doktor říkal, že pokud ty tabletky nezaberou, zkusíme ještě něco jiného, ale těch tabletek je 10 a já chápu, že by bylo asi potřeba počkat, až kocour využívá všechny, ale přítel to nechce chápat.Děkuji

Re: Kakání na koberec

(Jana, 27. 1. 2014 23:45)

Dobrý den,
Kocourka bych nechala určitě vyšetřit. Vyprazdňováním mimo záchod kočky v převážně upozorňují na zdravotní problém. Nejdříve je vždy třeba vyšetřit a vyloučit problém po stránce fyzické, obzvláště po použití biolitu, který obsahuje dvě složky pro kočky velmi toxické. Kocourek si olizuje tlapky a tak se jistě nalízal. Stačí malé množství 2 mg/kg. Působí i na nervovou soustavu. Je rozpustné jen v tucích, takže nejde rozložit ve vodě.
Doporučila bych Vám udělat u kocourka klinické vyšetření a biochemii a KO krve. Také nechte vyšetřit moč. Jakmile půjde na záchodek, podsuňte pod něj misku a zachyťte moč. Vždy se musí nejdříve vyšetřit a teprve po té se zaměřit na psychiku. Navíc nasazení léčby bez vyšetření není nejšťastnější volba. Jaké bere tabletky?
V každém případě má Váš kocourek problém a upozorňuje Vás na to a čeká Vaši pomoc. Nečistotnost není bezdůvodná. Běžte s ním k veterináři co nejdříve. Příteli, prosím, vysvětlete, že kocourek je nemocný a potřebuje veterináře a čas. S tím jste jistě museli počítat, že kocourek může onemocnět. Až pokud by se vyloučila fyzická příčina, pak teprve se zaměřte na psychiku. Dejte, prosím, vědět, jak se kocourkovi daří.

Re: Re: Kakání na koberec

(Tatara, 30. 1. 2014 11:17)

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Ten lék na uklidnění, který dostal kocourek jako první, se jmenuje myslím Alavil.
V úterý jsme s ním zašli na veterinu. Krev mu pan doktor neodebral, ale v moči mu objevil krev, tak jsme dostali atb Clavaseptin (ten má brát 2x denně půlku) a suspenzi Loxicom (denně má dostat 4 jednotky). Máme mu dávat i Diazepam, 2 x denně půlku 5mg, ale dala jsem mu v úterý večer jen čtvrtku a ráno zvracel, tak jsem mu ho už nedávala.
Močit už šel asi dvakrát na svoji misku, ale to kakání zatím odmítá. Tak uvidíme. Na kontrolu máme jít, až využíváme atb. Možná ještě panu doktorovi zavolám, abych se s ním poradila, jak s tím Diazepamem, když po něm zvracel.
Přeju hezký den.

Re: Re: Re: Kakání na koberec

(Jana, 5. 2. 2014 18:04)

Docela se divím, proč Vám doktor dával Diazepam. Ten je na zklidnění a u koček zvyšuje chuť k jídlu. Kdyby se jednalo o moji kočku, nedávala bych ho. Ale proberte to s doktorem.
Krev v moči je bolestivý stav, proto kocourek na svůj problém upozorňuje. Mělo by se to dobrání ATB upravit. Moč by se měla zkontrolovat po dobrání ATB. Myslím, že by bylo i dobré nechat vyšetřit trus kocourka. Na parazity i prvoky. Předpokládám, že nemá průjem. Alavis je lék přírodní, neuškodí, ale na zánět moč. cest není. Ozvěte se, jak pokračujete. Přeji hodně úspěchu v léčbě.

Re: Re: Kakání na koberec

(Jája, 7. 3. 2014 7:01)

Reaguji ,měla jsem kočičku,která mi také najednou začala dělat velkou potřebu mimo záchůdek,ale čůrat tam chodila.Byla jsem z toho zoufalá,pořídili jsme další záchůdek,ale nebylo to nic platné,nakonec jsme navštívili veterináře a ten zjistil,že má zduřelé žlázky na zadečku,což u kočky není moc obvyklé,takže jí je vymačkal a byl pokoj.Jak mi vysvětlil,tak kočka měla bolesti při kakání a spojovala si to s tím záchodkem a proto tam nechodila.Takže jsme pořídili ještě jeden úplně nový záchůdek,změnili značku steliva a byl klid.Ze začátku jsem to po čase nevychytala,ale jakmile se jednou vykakala mimo,tak jsme jeli hned na vymačkání žlázek a bylo zase dobře.Pak už jsem to sama poznala,kdy je třeba navštívit veterináře.Souhlasím s tím,že pokud tohle kočka dělá,že má určitě problém.My jsme to už pak měli vychytané,bohužel mi letos na štědrý den moji Rozárku přejelo auto.

Pach po mazlení

(Hana Jandová, 4. 3. 2014 21:25)

Dobrý den, naší kočce Meggie je rok a půl. Je po kastraci několik měsíců. Nevidím u ní žádné problémy (jídlo, wc, chování). Jen když se přijde pomazlit na klín, tak na mém oblečení občas zanechá zapáchající skvrnu bez zabarvení. Je možné, že si tím mne značkuje nebo je to projev nějaké nemoci s močovým ústrojím? Jinde takové skvrny nenechává, ten zápach bych jistě po domě cítila. kontrolovala jsem pelech a její místa a a nic.Předem děkuji. Jandová

Mrnouskání po kastraci

(Helena Vinšová, 23. 2. 2014 19:31)

Dobrý den,
mám dotaz,v květnu to bude rok co jsem dala svou kočku,britku modrou,vykastrovat.Celou dobu v pohodě a asi před 14dny začla znovu mrnouskat,trvalo to asi 6 dní,ted byl asi 10 dní klid a zas mrnouská cca 4dny a je to strašné.Je to normální,když je po kastraci?

Re: Mrnouskání po kastraci

(Jana, 24. 2. 2014 0:03)

Dobrý den,
normální to určitě není. Kastrovaná kočka by říji mít neměla. Poraďte se s vetem o možnosti vyšetření hladiny hormónů v krvi. k dispozici jsou nově testy, kterými se zjišťuje u neznámé kočky, zda je kastrovaná.

záchvat

(Ivana, 4. 2. 2014 16:51)

Dobrý den, mám 12- letou kočku, v posledních dvou dnech má divné chování.Spí, najednou vylítne , začne syčet, lítá po bytě , trvá to tak max. 10 vteřin a pak je klid, tváří se , že se nic neděje

Re: záchvat

(Jana, 5. 2. 2014 17:38)

dobrý den, příčina může být naprosto různá. Nevím, jestli chodí ven. Možné jsou i blechy, může ji něco bolet, nebo to může být i psychika, pokud nastaly v poslední době u Vás nějaké změny. Pokud by to neustávalo, zajděte raději k veterináři.

Re: Re: záchvat

(Ivana, 6. 2. 2014 17:06)

Děkuji za odpověď, ven nechodí, vždy vyletí, syčí ,oběhne kus pokoje a pak je úplně klidná a normální


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58

následující »